Ultrasonik plastik kaynak makinesinin kullanım bilgisi

March 27, 2023
hakkında en son şirket haberleri Ultrasonik plastik kaynak makinesinin kullanım bilgisi

Çünkü son yıllarda yaşanan salgın nedeniyle piyasada ultrasonik plastik kaynak ekipmanları satmak için birçok yeni firma doğuyor ancak ultrasonik operasyonların ortak sorunlarına iyi çözümler üretilmiyor.Bu nedenle editör, ultrasonik araştırma alanında çalışan uzmanlar tarafından görevlendirilir.Bu makale, kullanıcıların çoğunluğunun referansı için sunulmuştur.Makalede uygunsuz bir şey varsa, lütfen bana daha fazla rehberlik edin.

 

1. Mukavemet istenen standardı karşılayamıyor.Tabii ki, ultrasonik kaynağın gücünün asla tek parça kalıplama gücüne ulaşamayacağını, yalnızca tek parça kalıplamanın gücüne yakın olduğu söylenebileceğini ve gerekli kaynak gücü standardının bağlı olması gerektiğini anlamalıyız. birden fazla öğenin işbirliği.Nedir bu işbirlikleri?※Plastik malzeme: ABS ve ABS arasındaki karşılıklı kaynağın sonucu ABS ve PC'ninkinden daha güçlü olmalıdır, çünkü iki farklı malzemenin erime noktaları aynı olmayacaktır ve elbette kaynağın gücü aynı olamaz, tartışmamıza rağmen ABS ve PC birlikte kaynaklanabilir mi?Cevabımız kesinlikle kaynak yapılabilir ama kaynak sonrası mukavemet istediğimiz şey mi?Durum böyle değil!Öte yandan ABS, naylon, PP ve PE ile erirse ne olur?Ultrasonik KORNA anında 150 derecelik ısı enerjisi yayarsa, ABS malzemesi eridiği halde naylon, PP ve PE sadece yumuşar.Kaynak parametrelerini artırmaya devam ediyoruz.Şu anda naylon, PP ve PE ultrasonik kaynak sıcaklığına ulaştı, ancak ABS malzemesi başka bir moleküler yapıya çözüldü!

Yukarıdaki tartışmadan üç sonuç çıkarılabilir:

1. Aynı erime noktasına sahip plastik malzemelerin kaynak mukavemeti daha güçlüdür.

2. Plastik malzemelerin erime noktasındaki fark ne kadar büyükse, kaynak kuvveti o kadar küçüktür.

3. Yüksek yoğunluklu (sert) plastik malzeme, düşük yoğunluklu (yüksek tokluk) plastik malzemeye göre daha yüksek kaynak mukavemetine sahip olacaktır.

 

2. Ürün yüzeyinde izler veya çatlaklar var.Ultrasonik plastik kaynak operasyonlarında, ürün yüzeyinde izler, birleşim yerlerinde kırılmalar veya çatlaklar oluşması olağandır.

Çünkü ultrasonik operasyonlarda iki durum vardır:

1. Yüksek ısı enerjisi doğrudan plastik ürünlerin yüzeyine temas eder

2. Titreşim iletimi.

Bu nedenle, ultrasonik titreşim plastik ürünlere etki ettiğinde, ürünün yüzeyi yanmaya eğilimlidir ve plastik sütunlar veya 1m/m içinde daha ince duvarlara sahip delikler de kırılmaya eğilimlidir.Bu, ultrasonik plastik kaynak makinelerinin çalışması için önkoşul bir olgudur.kaçınılabilir.Öte yandan, ultrasonik çıkış enerjisi eksikliği nedeniyle (uzatma tablası ve HORN üst kalıp), titreşim ve sürtünme enerjisi ısı enerjisine dönüştürüldüğünde, eksikliği telafi etmek için kaynak yapmak uzun zaman alır. ısı enerjisi biriktirerek çıkış gücü.Bu tür kaynak yöntemi titreşim ve sürtünme ısı enerjisini bir anda elde etmez, kaynak süresi ile ısı enerjisini biriktirmesi gerekir.Plastik ürünün erime noktası kaynak etkisine ulaşsa bile bu durum ısı enerjisinin ürün yüzeyinde çok uzun süre kalmasına ve biriken sıcaklık ve Basınç da ürünün yanmasına, kopmasına veya parçalanmasına neden olacaktır.Bu nedenle, şu anda, bu çalışma eksikliğinin üstesinden gelmek için güç çıkışı (segment sayısı), kaynak süresi ve dinamik basınç gibi eşleştirme faktörlerini dikkate almak gerekir.

Çözüm:

1. Stresi azaltın.

2. Gecikme süresini azaltın (erken salınım).

3. Kaynak süresini azaltın.

4. Ortamla (PE torba gibi) örtün.

5. Kalıp fikstür yüzey işlemi (sertleştirilmiş veya krom kaplama).

6. Makine segmentlerinin sayısını azaltın veya üst kalıbın genişleme oranını azaltın.

7. Çatlaması veya kırılması kolay ürünler için, aparat yumuşak reçine veya kaplı mantar gibi yastıklamadan yapılmalıdır (bu, kaynak mukavemetini etkilemez).

8. Kolay kırılabilen ürünler için dik açıya bir R açısı ekleyin.

 

3. Ürün bozuk ve deforme olmuş.Bu deformasyonu üç nedene bağlıyoruz:

1).Gövde ile kaynak yapılacak nesnenin veya Gein'in açısı veya radyanı birbiriyle uyuşamaz.

2).Ürünün iç kalınlığı (2m/m içinde) ve boyu 60m/m'yi aşıyor.

3).Ürün, enjeksiyon kalıplama basıncı ve diğer koşullar nedeniyle deforme olmuş ve bükülmüştür.

 

Bu nedenle ürünlerimiz ultrasonik işlemle deforme olduğunda yüzeyden ultrasonik kaynak yapılmasına neden olmuş gibi görünse de bu sadece bir sonuçtur.Plastik ürünlerde kaynak yapılmadan önceki herhangi bir faktör kaynak sonrası sonucu oluşturacaktır.Ana neden tartışılmazsa, doğru ilacı yazmama sorunuyla başa çıkmak çok zaman alacaktır ve ultrasonik dolaylı iletim kaynak operasyonunda (direkt olmayan kaynak), 6 kg'ın altındaki basınç plastiğin gücünü değiştiremez. esneklik ve atalet.Bu nedenle, kalıp bağlantı elemanlarıyla zorlamalı ekstrüzyon da dahil olmak üzere, kaynak yapmadan önce (kaynak makinesinin maksimum basıncı 6 kg'dır) deformasyonu değiştirmek için güçlü basınç kullanmaya çalışmayın.Belki de bir kör noktaya da düşüyoruz ki bu da yüzeydeki deformasyonun nedenini araştırmak yani kaynak öncesi çıplak gözle görülemeyen ama ultrasonik kaynak tamamlandıktan sonra deformasyon bariz bir şekilde bulunuyor.Bunun nedeni, ürün kaynak yapılmadan önce, sigorta hattının varlığından dolayı, ürünün kendisine ait çeşitli açıların, radyanların ve artık malzemelerin birikmiş hatalarını bulmak zordur, ancak ultrasonik kaynak tamamlandıktan sonra ortaya çıkar. çıplak gözle görülebilir.şekilsiz.

Çözüm:

1. Basıncı azaltın (tercihen 2 kg'ın altına).

2. Ultrasonik kaynak süresini azaltın (güç standardını azaltın).

3. Sertleşme süresini artırın (en az 0,8 saniye yukarıda).

4. Ultrasonik üst ve alt kalıpların yerel olarak ayarlanıp ayarlanamayacağını analiz edin (gerekli değilse).

5. Ürün deformasyonunun ana nedenlerini analiz eder ve iyileştirmeler yapar.