Hangzhou Xing Ultrasonik Ekipman Co, ltd

Biz sadece satış ultrasonik değil, daha fazla araştırma ve ultrasonik öğrenmek.

biz ultrasonik ekipman satmak için değil, ama sorunu sloving için daha fazla

 

Ana sayfa
Ürünler
Hakkımızda
Fabrika turu
Kalite kontrol
Bize ulaşın
Teklif isteği
Şirket haberleri
Ana sayfa ÜrünlerUltrasonik Test Cihazları

Karmaşık Malzeme Değerlendirmesi için Yorulma Ultrasonik Test Cihazı / Ekipman

Karmaşık Malzeme Değerlendirmesi için Yorulma Ultrasonik Test Cihazı / Ekipman

Fatigue Ultrasonic Testing Machine / Equipment For Complex Material Evaluation

Ürün ayrıntıları:

Menşe yeri: Çin
Marka adı: RPS-SONIC
Sertifika: CE
Model numarası: RPS-NS20

Ödeme & teslimat koşulları:

Min sipariş miktarı: 1set
Fiyat: negotiation
Ambalaj bilgileri: Köpük ve karton
Teslim süresi: 3days
Ödeme koşulları: T/T, Western union, MoneyGram, Paypal
Yetenek temini: ayda 500 setleri
Şimdi başvurun
Detaylı ürün tanımı
ad: Ultrasonik yorulma dayanımı Sıklık: 20KHz
güç: 100W tip: test ekipmanı
orn uç yüz genliği: ± 10 ila ± 50 µm Uygulama: uçak / nakliye pervaneleri için motor bıçakları

 

20 Khz malzemeler yorgunluk testi Ultrasonik yorgunluk mukavemeti ekipmanları uygular

 

Descripersion:

The fatigue testing machine is used to measure the fatigue characteristics, fatigue life, pre-cracking and crack propagation test of tensile, compressive or tensile-pressure alternating loads of metals, alloy materials and their components at room temperature. Yorulma testi makinesi, metallerin, alaşımlı malzemelerin ve bileşenlerinin gerilme, sıkıştırma veya çekme basıncı alternatif yüklerinin oda sıcaklığında yorgunluk özelliklerini, yorulma ömrünü, çatlama öncesi ve çatlak yayılma testini ölçmek için kullanılır. While demanding high performance, people are increasingly demanding working conditions for structures and parts, and fatigue research has not been satisfied with life spans of tens of thousands of times. Yüksek performans talep ederken, insanlar yapılar ve parçalar için giderek daha fazla çalışma koşulları talep ediyor ve yorgunluk araştırması on binlerce kez yaşam sürelerinden memnun kalmadı.

Ultrasonic fatigue is caused by acoustic, aerodynamic or mechanical operation. Ultrasonik yorgunluğa akustik, aerodinamik veya mekanik işlem neden olur. Its high frequency, small amplitude, high cycle time but short duration can lead to fracture damage of aviation, spacecraft and other mechanical structures. Yüksek frekansı, küçük genliği, yüksek döngü süresi ancak kısa süresi havacılık, uzay aracı ve diğer mekanik yapıların kırık hasarına neden olabilir. The fatigue testing machine has various forms due to the structure of the load, and the ultrasonic fatigue testing machine is mainly used for the tensile compression fatigue test. Yorulma test makinesi, yükün yapısı nedeniyle çeşitli formlara sahiptir ve ultrasonik yorulma test makinesi esas olarak çekme sıkıştırma yorgunluk testi için kullanılır.

Ultrasonik virbrat 1 saniyede 20000 kez, bazı uzay malzemeleri için, yorgunluk testine ihtiyaç duyarmillion times, if test it by human, it needs about 20years. milyon kez, eğer insan tarafından test edilirse, yaklaşık 20 yıl gerekir. but by ultrasonic, it need only minutes. ancak ultrasonik olarak, sadece dakikalara ihtiyaç duyar. By our special desgin ,the output of the horn will be Özel desginimizle korna çıkışızamanları arttırır, böylece mukavemet de insan testinden daha az olmaz.

Ultrasonic fatigue strength test, where it had been difImplements materials fatigue testing at 20 kHz. Ultrasonik yorulma dayanımı testi, nerede olduğu 20 kHz'de malzeme yorulma testini zorlaştırır. Consequently, it is possible to evaluate ficult to obtain data before. Sonuç olarak, daha önce veri elde etmek için kurguyu değerlendirmek mümkündür. Also, data for 107 cycles can be obtained in about ten minutes. Ayrıca, 107 döngü için veri yaklaşık on dakika içinde elde edilebilir.

 

The ultrasonic fatigue testing system presented here gives the opportunity of evaluating the fatigue lifetime curve, the cyclic stress-strain curve, the course of the plastic strain amplitude versus the number of loading cycles, the fatigue lifetime curves in Manson and Coffin representation, factors of a new fatigue lifetime curve etc, for different metals. Burada sunulan ultrasonik yorulma testi sistemi, yorulma ömrü eğrisi, döngüsel gerilme-gerinim eğrisi, plastik gerilme genliğinin seyri, yükleme döngüsü sayısı, Manson'daki yorulma ömrü eğrileri ve faktörlerini değerlendirme fırsatı verir. farklı metaller için yeni bir yorgunluk ömür eğrisi vb. The full complex data are shown for carbon steel. Tüm karmaşık veriler karbon çeliği için gösterilmiştir.

 

Test frekansı

20 kHz ± 500 Hz (önerilen test aralığı 20 kHz ± 30 KHz) * Test frekansı rezonans tarafından belirlenir

numunenin sıklığı.

Korna uç yüz genliği ± 10 ila ± 50 µm
Test gerilme aralığı

Numune ± 10 ila ± 50 µm geçtiğinde stres

deplasman * Stres değeri numuneye bağlıdır

şekil ve fiziksel özellikler.

Güç Gereksinimleri 200 V 3 fazlı: 2 kVA (hava kompresörü)
200 V 1 fazlı: 3,5 kVA (ultrasonik yorulma test sistemi)
100 V 1 faz: 1 kVA (PC, deplasman kaydedici, hava kurutucu dahil)

 

 

Özellikleri

  • Accelerated evaluation of the fatigue life of metals and materials is possible at 20 kHz cycle speed. Metallerin ve malzemelerin yorulma ömrünün hızlandırılmış değerlendirmesi 20 kHz döngü hızında mümkündür. Even 10 Hatta 1010 döngü testleri sadece altı gün içinde tamamlanır.
  • Rezonans koşulları altında test edilerek önemli stres üretilebilir ve ayrıca ekonomiktir.
  • PC ile kontrolör (ürünle verilir) aracılığıyla sürekli gerilim genlik kontrolü mümkündür.
  • Malzemelerin uzun ömürlü değerlendirilmesi ve yüksek hızlı titreşim çoğaltma deneyleri için idealdir.
  • Test sistemi son derece kompakttır ve her yere monte edilmesini sağlar.
  • Sağlanan Windows yazılımı, rezonans numunelerinin tasarımından gerçek testlere kadar kolay test için kullanılabilir.

 

 

 

Uygulama:

Ultrasonic fatigue test method is mainly used in aerospace, high-speed rail vehicles and nuclear power plants, and carries out (super) high-cycle fatigue performance tests of various metal materials such as alloy steel, aluminum alloy and titanium alloy, and carbon fiber composite materials. Ultrasonik yorulma testi yöntemi esas olarak havacılık, yüksek hızlı demiryolu araçları ve nükleer santrallerde kullanılır ve alaşımlı çelik, alüminyum alaşımı ve titanyum alaşımı ve karbon fiber gibi çeşitli metal malzemelerin (süper) yüksek devirli yorulma performans testlerini gerçekleştirir. kompozit malzemeler. Compared with the conventional fatigue test method, the test time can be shortened by more than 90%, and the test cost is greatly saved. Geleneksel yorulma testi yöntemi ile karşılaştırıldığında, test süresi% 90'dan fazla kısaltılabilir ve test maliyeti büyük ölçüde tasarruf edilir.

The recently increased interest in very high cycle fatigue properties of materials has led to extended use and further development of the ultrasonic fatigue testing technique. Son zamanlarda malzemelerin çok yüksek devirli yorulma özelliklerine olan ilgisi, ultrasonik yorulma testi tekniğinin daha uzun süre kullanılmasına ve daha da geliştirilmesine yol açmıştır. Specimens are stimulated to resonance vibrations at ultrasonic frequency, where the high frequency allows collecting lifetime data of up to 1010 cycles and measuring crack propagation rates down to 10−12 m per cycle within reasonable testing times. Örnekler ultrasonik frekansta rezonans titreşimlerine uyarılır, burada yüksek frekans 1010 çevrime kadar ömür boyu veri toplamaya ve makul test sürelerinde döngü başına 10−12 m'ye kadar çatlak yayılma oranlarını ölçmeye izin verir. New capabilities and methods of ultrasonic testing and outstanding results obtained since the year 1999 are reviewed. 1999 yılından bu yana elde edilen yeni ultrasonik test yetenekleri ve yöntemleri ve olağanüstü sonuçlar gözden geçirilmektedir. Ultrasonic tests at load ratios other than R = −1, variable amplitude tests, cyclic torsion tests and methods for in situ observation of fatigue damage are described. R = −1 dışındaki yük oranlarında ultrasonik testler, değişken genlik testleri, döngüsel burulma testleri ve yorgunluk hasarının yerinde gözlemlenmesine yönelik yöntemler açıklanmaktadır. Advances in testing at very high temperatures or in corrosive environments and experiments with other than bulk metallic materials are summarized. Çok yüksek sıcaklıklarda veya aşındırıcı ortamlarda yapılan testlerdeki ilerlemeler ve dökme metalik malzemeler dışındaki deneyler özetlenmiştir. Fundamental studies with copper and duplex steel became possible and allowed new insights into the process of very high cycle fatigue damage. Bakır ve dubleks çelik ile temel çalışmalar mümkün hale geldi ve çok yüksek devirli yorgunluk hasarı sürecine yeni bakış açıları kazandırdı. Higher cyclic strength of mild steels measured at ultrasonic frequency because of plastic strain rate effects are described. Plastik gerilme hızı etkileri nedeniyle ultrasonik frekansta ölçülen yumuşak çeliklerin daha yüksek döngüsel mukavemeti açıklanmaktadır. High‐strength steels and high‐alloy steels are less prone to frequency influences. Yüksek mukavemetli çelikler ve yüksek alaşımlı çelikler frekans etkilerine daha az eğilimlidir. Environmental effects that can lead to prolonged lifetimes in some aluminium alloys and possible frequency effects in titanium and nickel and their alloys are reviewed. Bazı alüminyum alaşımlarında uzun ömürlere yol açabilecek çevresel etkiler ile titanyum ve nikel ve alaşımlarında olası frekans etkileri gözden geçirilmiştir.

 

 

 

Karmaşık Malzeme Değerlendirmesi için Yorulma Ultrasonik Test Cihazı / Ekipman
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

İletişim bilgileri
Hangzhou Xing Ultrasonic Equipment Co.,ltd

İlgili kişi: admin

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin (0 / 3000)

Diğer ürünler